Choroby układu ruchu człowieka

Dolegliwości układu ruchu mogą dotykać zarówno kości, jak i stawów. Do najczęściej występujących zaliczyć można przede wszystkim ból i wszelkie ograniczenia ruchomości kończyn oraz ich nadmierną sztywność. O ile ograniczenia ruchu stawów są wynikiem procesu chorobowego lub urazu, to sam ból wcale nie musi wiązać się ze schorzeniami układu kostnego.

Choroby zwane powszechnie reumatycznymi to nie jedna, ale wiele dolegliwości o różnym pochodzeniu i nasileniu. Obejmują one między innymi: choroby zwyrodnieniowe stawów (w tym również najpowszechniejsze, czyli rwę kulszową i ramienną), reumatoidalne zapalenie stawów i wszelkiego rodzaju nerwobóle mięśniowe. Zwyrodnienia niektórych stawów, zwłaszcza kręgosłupa, mogą powodować dodatkowo niepokojące dolegliwości neurologiczne. Warto podkreślić, że ucisk na naczynia krwionośne albo nerwy bywa przyczyną bólu i zawrotów głowy, a nawet niedowładów różnych części ciała i zaburzeń świadomości.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej występującą dolegliwością układu ruchu i może dotyczyć aż pięciu milionów osób w Polsce! Wbrew pozorom nie jest to przypadłość tylko i wyłącznie wieku podeszłego – na różnego rodzaju bóle zwyrodnieniowe skarżą się coraz młodsi Polacy.

Pojawiają się one w miejscach, bez których nie sposób normalnie funkcjonować, takich jak kolana, łokieć, kręgosłup, w stawy dłoni i stóp. Główną ich przyczyną są zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu stawów – początkowo zaczyna brakować chrząstki, która amortyzuje ruchy i obciążenia. Później problem się rozszerza i szwankuje już właściwie cały staw. Pojawia się silny ból, sztywność i ograniczenie ruchomości. Te ostatnie objawy najczęściej można zaobserwować rano, zaraz po przebudzeniu.

Jakie są przyczyny schorzeń układu ruchu?

Wiek, predyspozycje genetyczne i… płeć, bo bardziej narażone są kobiety. Ale także nadmiar kilogramów, słabe mięśnie i zbyt obciążające ćwiczenia fizyczne oraz wielogodzinna praca przy komputerze, także sprzyjają rozwojowi dolegliwości.

Co złagodzi dolegliwości bólowe układu kostnego, stawów i mięśni?

Lekarze zalecają rehabilitację, leki przeciwbólowe, a w ostateczności pomóc może zabieg chirurgiczny. W wielu przypadkach, sami także możemy walczyć z uporczywymi dolegliwościami. W walce z bólem warto sięgnąć po Reumpapai – bezpieczny preparat zawierający naturalne składniki roślinne o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, które skutecznie wspomagają funkcje narządu ruchu, stawów i mięśni.Reumpapai jest preparatem atestowanym i dopuszczonym do sprzedaży w aptekach i sklepach zielarsko-medycznych. Można go również kupić wygodnie w aptekach internetowych i na www.prostoznatury.pl, oraz w sprzedaży wysyłkowej pod nr tel. 33 861 6018 lub 502263960.

Photo by Evil Erin on Foter.com / CC BY